Rok 2023 dla największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic był bardzo intensywny. Wiosenna edycja okazała się rekordowa pod kątem liczby zebranych śmieci oraz zaangażowanych wolontariuszy.
- Zainaugurowano dwa programy: „Rok nad Rzeką” dla szkół oraz „Przystań Czysta Rzeka” dla miejsc zajmujących się wypożyczaniem sprzętu wodnego
- Wystartował podcast „Temat Rzeka”
- Przedstawiciele akcji pojawili się wielu wydarzeniach z przekazem ekologicznym
- Operacja Rzeka była też partnerem innych inicjatyw wspierających edukację prośrodowiskową czy realizację celów zrównoważonego rozwoju
- Nietypowym zakończeniem tegorocznych działań było posadzenie lasu
To niesamowite jak bardzo potrafimy się zmobilizować i działać w terenie. Tegoroczna edycja pokazała, że razem możemy naprawdę dużo. Liczby mówią same za siebie. Przez 5 lat zgromadziliśmy olbrzymi kapitał społeczny – ponad 36 tys. ludzi. zabrało 885 ton odpadów. Bardzo nas cieszy zainteresowanie akcją wśród najmłodszych – tylko w tym roku było to 9 277 młodych osób. Zorganizowaliśmy też pilotażową edycję programu ‘Rok nad Rzeką’, która ujawniła potrzebę edukacji w plenerze – obserwacji i eksperymentowania, by kształtować wśród dzieci i młodzież troskę o przyrodę wokół. Dziękujemy za wsparcie naszym partnerom, bo to dzięki nim możemy realizować pomysły angażujące społeczność"
– mówi Daniel Parol, pomysłodawca akcji i organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.
Najczystszy Sztab 2023 - społeczność Zespołu Szkół J. Verne'a w Kielcach
Ogólnopolskie porządki
W celu docenienia działań lokalnie wyróżniliśmy 3 sztaby. Super Sztabem zostali strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej OSP w Sarnakach, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Sarnak i ich przyjaciele, gdzie na jednego uczestnika akcji przypadło 139 kg zebranych odpadów. Najczystszy Sztab, czyli sztab lokalny, który zebrał najwięcej odpadów wyrażonych w kilogramach nosi nazwę 'Verne Kielce' i jest to społeczność Zespołu Szkół J. Verne'a, która sprzątała teren wokół rzeki Silnica, a efektem ich działań było 15 750 kg odpadów. Największą liczbę uczestników w systemie zarejestrował z kolei sztab 'Panko nad Sanem', który do 6 akcji zaangażował 1055 osób! Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie"
– dodaje Daniel Parol.
Więcej niż sprzątanie
Lekcje nad rzeką - program "Rok nad rzeką"
'Rok nad Rzeką' to wspaniała inicjatywa. Jako edukatorka przyrody jestem zaszczycona, że mogłam wziąć udział w takim projekcie. Pięknie jest uczyć w terenie! Teraz to innowacyjne, ale uważam, że tego typu lekcje powinny być stałym elementem programu nauczania. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały interesujące pytania, przyglądały się wodzie, roślinności i drobnym zwierzętom. Cieszyły się z każdej chwili spędzonej na świeżym powietrzu. To wiatr w żagle dla każdego nauczyciela!"
– mówi Honorata Stafiej, edukatorka programu „Rok nad Rzeką”.
Wierzymy, że możemy tworzyć odpowiedzialny i zrównoważony świat. Pomagamy zachowywać i odnawiać naturalne zasoby, dlatego niezwykle cenimy sobie współpracę z podmiotami podzielającymi te same wartości. Dołączamy do inicjatyw, które uznajemy za cenne edukacyjnie, z których nie tylko dowiemy się, jak dbać o przyrodę, ale po co to robimy, że nie mamy planety B. Przy okazji uwrażliwiamy ekologicznie i staramy się odczarować skomplikowane zjawiska przyrodnicze, a biznesowi w praktyce pokazać, jak z nami można odpowiadać na wyzwania w obszarze ESG. W ten sposób zachęcamy do tego, by żyć w zgodzie z naturą"
– mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.
Sadzimy las - Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka
Las na finał
Inicjatyw własnych oraz wydarzeń, w których braliśmy udział w tym roku było naprawdę dużo. Wszystkie działania przedstawiliśmy w naszym raporcie podsumowującym. Zachęcam do zapoznania się z nim i do współpracy z nami w kolejnej edycji. Ten rok był wyjątkowy, bo jubileuszowy, ale wiemy, że wciąż jest wiele do zrobienia, więc już zakasamy rękawy"
– zapowiada Daniel Parol.